Nefesle Mutlu Kal

2015 Nefesle Mutlu Kal © Copyright All Reserved

TRANSFORMAL NEFES NEDİR?

Doğru nefes alıyor musunuz?

Oksijensiz ne kadar süre yaşayabilirsiniz?

 

Bir insan yemek yemeden 30 gün, su içmeden 3 gün ve nefes almadan 3 dakika yaşayabilir. Nefes alma kalitemiz, yaşam kalitemizi belirler. Bebekler ortalama iki yaşına kadar tam ve bağlantılı nefes alır; ancak zaman içinde yaşadığımız travmalar, kaybetme korkusu, kazanma tutkusu, hırs, sinir ve öfke hayatımıza girer ve biz bebeklik nefesimizi kaybederiz. Yapılan araştırmalara göre insanların büyük bir çoğunluğu kısıtlı nefes almakta ve nefes alma kapasitesinin sadece %30’unu kullanmaktadır. Bu da demektir ki %30 neşeli ve %30 enerjik yaşıyoruz.

 

Yetersiz oksijen almak, bizi mutsuz, enerjisi düşük ve sağlıksız insanlara dönüştürür. Kimi zaman yataktan kalkmak zor gelir, kimi zaman yeni bir işe başlamak istemeyiz. Hayatta almamız gereken kararları devamlı erteleriz. Hayatımızdaki olumsuzluklar için kendimizi veya başkalarını suçlarız. Bazen kendimizi başarısız hissederiz, bazen de haksızlığa uğradığımızı düşünürüz. Aslında hayatınızı istediğiniz gibi değiştirmek elinizde!

 

Transformal Nefes ile vücudumuza aldığımız oksijen miktarı artar. Bağışıklık sistemimiz güçlenir. Daha sağlıklı, daha neşeli ve daha güçlü insanlar haline geliriz. Fiziksel olarak yaşadığımız bu değişim aynı zamanda olumsuz bilinçaltı kayıtlarımızın yerine olumlu duyguları yerleştirmemizi sağlar. Bu teknik, stres faktörlerini ortadan kaldırır. Kişinin ifadesini açar, öfke, kızgınlık, keder gibi duyguları siler. Bunların yerine sevgi, neşe, mutluluk ve güven kalıplarını yerleştirir. Spiritüel seviyede kendi yüksek benliğimiz ile bağlantımızı güçlendirir. Hayatı daha kolay yaşamamız, hayata karşı değil hayat ile birlikte akmamızı sağlar.

 

Antik Yunan düşünürü Heraklitos “Aynı nehirde iki kere yıkanılmaz” demiş; ancak pek çoğumuz devamlı aynı durumlarla karşılaşırız. Sürekli para sıkıntısı çekiyor, istediğimiz kişiyi hayatımızda tutamıyor, aldatılıyor ya da istediklerimize sahip olmakta zorlanıyor olabiliriz. Peki biz kurban mıyız? Neden bunlar hep bizim başımıza geliyor? Karşımıza çıkan olaylara devamlı aynı davranış kalıpları ile cevap verirsek aynı kısır döngüleri yaşarız.

 

Transformal nefesin size kazandıracağı en önemli şey olumsuz düşüncelerinizi, bastırdığınız duygularınızı ve geçirdiğiniz travmaları iyileştirmesidir. Transformal nefes çok etkili ve sağlıklı bir yöntemdir. Bizim daha huzurlu ve neşeli olmamızı sağlar. Bunu asla unutmayın, nasıl nefes alıyorsanız öyle yaşıyorsunuz.

 

TRANSFORMAL NEFESİN YARATICISI JUDITH KRAVITZ KİMDİR?
Dr. Judith Kravitz, Amerikalı bir metafizik doktorudur. Yakalandığı gırtlak kanserini transformal nefes tekniği ile iyileştirmiştir. Transformal nefesi ilk defa kendisinde uygulamış ve daha sonra bu tekniği dünyanın bir çok ülkesinde insanlarla paylaşmıştır. Yetiştirdiği transformal nefes koçları ile bu çalışmayı yaymaya devam etmektedir. Kendisi ile ilgili ayrıntılı bilgiyi www.transformalbreathing.com da bulabilirsiniz.

 

TRANSFORMAL NEFESİN FAYDALARI VE UYGULANMASI
Seans süresince transformal nefes koçu, danışanına ağızdan nefes aldırıp verdirtir. Nefes alış ve veriş son derece rahat olmalıdır. Unutmayın, nasıl nefes alıyorsak öyle yaşıyoruz. Bir nefes koçu, danışanın nefes alışından o kişinin stresli mi yoksa rahat mı olduğunu ya da nasıl bir ailede yetiştiğini anlayabilir.

 

Akupunktur meridyen noktaları dahilinde, nefesin gitmediği bazı noktalara baskı yapar ve danışanına hayatı ile ilgili bilinçaltı kalıplarını değiştirecek ve olumsuz blokajları çözümleyecek affirmasyonlar (olumlamalar) söyler. Bunlara ek olarak, seans sırasında kundalini, kaldıraç, tonlama ve meditasyon tekniklerinden faydalanır.

 

Bu seansın amacı, daha fazla oksijeni vücudumuza almaktır. Bunun için diyafram kasını aktive etmek gerekir. Diyafram her ne kadar nefes almak için yaratılmış bir kas olsa da zaman içinde kullanımını yitirmiştir. Birçok kişi bu kası kullanmadan nefes almaktadır. Bu tip nefes alan insanların, nefes alırken kaburga kemikleri genişler, akciğerin üst tarafı şişer ancak diyafram bölgesi gergin kalır. Gergin bir diyafram tüm öfke, korku ve stres kalıplarının oluşmasını sağlar. Vücudumuza giren oksijen miktarını arttırdığımızda daha enerjik ve zinde oluruz. Doğru nefes almak, korku, keder, üzüntü gibi duygularımızı ortadan kaldırır. Kişi kendini daha rahat ifade eder.

 

Bilinç ile bilinçaltı yedi yaş civarında birbirinden ayrılır. Bizim şu anda yaşadığımız birçok takıntımız ve inanç kalıplarımız çok küçük yaşlardaki gözlemlerimizden oluşur. Bilinçaltımız bizim çocuk yaşımızda kalmıştır ve ona ulaşmak sadece çeşitli metotlarla mümkün olabilir. Transformal Nefes, en etkili rahatlama tekniklerinden biridir ve bilinçaltı travmalarımızı siler. Davranış kalıplarımızı olumluya dönüştürür.

 

Biz insanlara karşı davranışlarımızı olumlu anlamda değiştiririz. Pozitif düşünme kapasitemiz artar. Sorunlarımız mucizevi bir şekilde çözülmeye başlar çünkü davranışlarımız ve düşüncelerimizi değiştirip farklı açılardan olaylara yaklaşmaya başlarız. Spiritüel seviyede yüksek benliğimizle buluşuruz. Bardağın dolu tarafı bizim için daha önemli hale gelir. Transformal Nefes bizim kendimize güvenimizi arttırır, ifademizi açar ve olayların bütününü görebilmemizi sağlar.